ป้ายราคา 25.000 ยูโรในยุโรป: โอกาสสำหรับการเข้าถึงยานพาหนะไฟฟ้าหรือไม่?

vw

Avrupa’da 2025 yılına kadar 25.000 Euro veya daha az fiyat etiketine sahip elektrikli araçların karlı bir şekilde üretilebileceğine dair bir araştırma sonucu ortaya çıktı. Bu araştırma, elektrikli araçların erişilebilirliği konusundaki önemli bir tartışmayı gündeme getiriyor.

Araştırmayı yapan çevre grubu Transport & Environment, maliyetin elektrikli araçların hızlı şekilde benimsenmesinin önündeki ana engellerden biri olduğunu söylüyor. Avrupa Birliği’nin 2035 yılından sonra sadece sıfır emisyonlu araçların satışına izin verme kararı, elektrikli araçların daha geniş bir kesim tarafından benimsenmesini hızlandırabilir.

Transport & Environment’da Araçlar ve E-mobilite Tedarik Zinciri Kıdemli Direktörü Julia Poliscanova, “25.000 Euro’nun altındaki küçük elektrikli araçlar, elektrikli araçların halk tarafından benimsenmesi için bir oyun değiştirici olacak” diyor. Bu fiyat noktasındaki elektrikli araçların daha fazla alıcı tarafından erişilebilir olması, elektrikli araç pazarının büyümesine katkı sağlayabilir ve Avrupalı üreticilerin Çinli rakiplerine karşı rekabet etmesine yardımcı olabilir.

Ucuz elektrikli otomobiller üretmek ne kadar mantıklı?

Ucuz elektrikli otomobiller üretmek, otomobil üreticileri için bazı zorluklar sunuyor. Bu araçlar, daha büyük ve daha pahalı elektrikli araçlara göre daha küçük bataryalara sahip olma eğilimindedir. Bu da, menzil ve performans açısından bazı kısıtlamalara yol açabilir. Ayrıca, ucuz elektrikli otomobiller, daha az gelişmiş özellikler ve daha düşük kalite malzemeler içerebilir.

Bununla birlikte, ucuz elektrikli otomobillerin, elektrikli araçların daha geniş bir kesim tarafından benimsenmesi için önemli bir fırsat sunabileceği de açıktır. Bu araçlar, özellikle düşük gelirli aileler ve genç sürücüler için daha erişilebilir hale getirebilir.